HTZ Oprema

OSOBNA ZAŠTITNA OPREMA – osnovna podjela po skupinama

Osobna Zaštitna Oprema

OSOBNA ZAŠTITNA OPREMA

Obzirom da osobna zaštitna oprema ima popriličan broj različitih segmenata, podijeljena je u više skupina. Ti segmenti imaju dodatne podkategorije o kojima za sada ne bih previše trošio vremena, već ćemo o njima opširnije pisati u narednim blogovima.

OSOBNA ZAŠTITNA OPREMA – osnovna podjela po skupinama

Najlakša OZO podjela je ona koja opremu razvrstava prema dijelu tijela kojeg štiti od ozljeda, pa ih tako dijelimo na:

  • ZAŠTITA GLAVE – osim lateralne zaštite glave te zaštite od pada predmeta sa visine u ovu kategoriju još svrstavamo i zaštitu vida ( zaštitne naočale, zaštitni viziri, tekućine za ispiranje očiju u hitnim slučajevima ) te zaštitu sluha ( antifoni, čepići za u uši )
  • ZAŠTITA TIJELA – pored radne odjeće za minimalne rizike u koje ubrajamo radne hlače, bluze, kombinezone, zimske radne jakne, postoji još mnogo vrsta specijalizirane zaštitne odjeće kao što su antistatik radna odjeća, radna odjeća visoke vidljivosti, multinorm radne odjeće, odjeća za varioce i sl. Pod ovu kategoriju spadaju i zaštitne rukavice koje, osim osnovne norme EN 420 i norme za zaštitu od mehaničkih udaraca EN388, mogu imati još cijeli niz dodatnih normi kao što su zaštita od hladnoće, mikrobiloška zaštita, zaštita od kemikalija i dr. Rukavice također mogu proizvedene za specijalne namjene. Kao primjer možemo navesti antivibracijske rukavice, proturezne rukavice od inox pletiva, metaldetektabilne jednokratne rukavice za prehrambenu industiju i sl.
  • ZAŠTITA NOGU – ovu kategoriju dijelimo na dvije dodatne: Radna obuća bez zaštitne kapice prema EN 347 normi u koju spadaju radne cipele, radne čizme, natikače sa protukliznim potplatom i dr. Zaštitna obuća sa zaštitnom kapicom testirana prema EN 345 normi, pod kojima se podrazumijevaju zaštitne cipele i čizme, kao i višekratni zaštitni nazuvci. Kao i kod zaštitnih rukavica, navedene vrste obuće se može dodatno testirati za pojedinačne zahtjeve proizvođača kao što su amortizacija udaraca u predjelu pete ( E ), otpornost potplata na naftne derivate ( FO ), te puno drugih dodataka i kategorija o kojima ćemo pisati u naknadnim blogovima
  • ZAŠTITA DIŠNIH ORGANA – ovdje ubrajamo zaštitne maske i polumaske sa filterima.
  • ZAŠTITA ZA RAD NA VISINI – dijeli se na opremu za pozicioniranje ( pojas i uže za pozicioniranje ) te opremu protiv pada sa visine ( uprtači, amortizacijsko uže ) kao i dodatnu opremu kao što su karabini, hvataljke, i sl.

Obzirom da se preko 98% reklamacija na kvalitetu proizvoda odnosi na krivi izbor zaštitne opreme iako ste kupili proizvod koji udovoljava normama i sigurnosnim rizicima postavljenim u Vašem radnom okruženju, važno je znati od kojih materijala i sirovina je Vaša osobna zaštitna oprema napravljena i kojom je tehnologijom sastavljana, jer upravo ta dva detalja najviše uvjetuju dugotrajnost i zadovoljstvo zaštitne opreme koju koristite.

Kako se kupci na tržištu najviše žale na dugotrajnost i ergonomiju radne i zaštitne obuće, u idućim blogovima ćemo prvo pisati upravo o njima.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)